Lpg Filtresi

Benzinli araçlara takılan lpg sistemin de periyodik bakımları vardır. Lpg filtresi belirli periyodlarla değiştirilmelidir. Lpg filtresi yazımızda lpg filtresi nedir, ne işe yarar, lpg filtresi değişimi nasıl yapılır ve benzeri konularda sizlere bilgi aktaracağım.

Lpg filtresi taktırdığınız lpg sistemi markasına göre değişiklik gösterebilir. Lpg filtresi lpg sisteminin uzun süreler sağlıklı çalışabilmesi için önemli bir parçadır.

 

Lpg filtresi nedir? 

Aracınıznda takılı olan lpg sistemin içinde dolaşım sağlayan gazı filtre eden filtreye lpg filtresi denir.

Lpg filtresi ne işe yarar?

Aracınıza lpg sistemi taktırdığınızda birkaç tadilat gerçekleşecektir. Bunlardan biri lpg tankıdır ( yakıt deposu). Bu tank gazın muhafaza edilmesi için gereklidir. Lpg sistemi yakıt deposundan çektiği gazı enjektörlere yollayacaktır. Bu sistem işleyişinde lpg filtresi depodan gelen gazın içerisindeki yabancı partikülleri temizler. Bunu dışında sistemde zamanla oluşabilecek yabancı maddeleri de lpg filtreniz süzerek lpg enjektörlerine temiz gaz yollayacaktır.

 

Hangi lpg filtresini kullanmalıyım?

Lpg filtrelerinde şu markayı kullanmalısınız diye tavsiye edeceğim bir ürün üzgünüm ki yok. Lpg sistem üreticisi firmalar lpg filtrelerini uzak doğuda uygun fiyatlara kendi markalarını filtrenin üzerine bastırarak imal ettirmektedirler. Bu demek oluyor ki lpg filitresi alacağınız zaman orijinal filtre arayışından çok kabul görmüş Türkiye’de üretilen markalara yönlenmeniz daha doğru olacaktır. Lpg sisteminde Dünya  ve Türkiye genelinde kullanılan 2 farklı standart hortum kalınlık ölçüsü vardır. Bunlar 12 mm ve 16 mm olarak değişmektedir. Bu hortum girişine uyan kartuş filtrelerden herhangi birini alarak kullanımını sağlayabilirsiniz.

Lpg filtresi nerede?

Aracınızın kaputunu açtığınızda lpg filtresini kolaylıkla göreceksiniz. Göremezseniz lpg enjektörlerine giren yakıt hortumunu takip ederek lpg filtresine ulaşabilirsiniz. Sıralı lpg sistemlerinde 2 adet filtre vardır. Bunlardan ilki basınç filtresidir. Basınç Filtresini rahatlıkla bulabilirsiniz fakat 2. Filtre olan regülatör filtresini bulmanız biraz zor olabilir. Regülatör filtresini bulmak içinde aynı şekilde yakıt hortumlarını takip ederek iz sürebilirsiniz.

 

Lpg Filtresi Çeşitleri

Lpg filtreleri 3 çeşittir. Bunlar lpg sisteminize göre değişiklik gösterebilir.

Eleman tipi lpg filtresi : Eleman tipi filtreler kendi başlarına direkt olarak kullanılamaz. Eleman tipi filtrelerinin takıldığı bir filtre kapsülü mevcuttur. Bu kapsüllerin kapı açılarak eleman tipi filtrelerin değişimi sağlanır.

Atom Filtreler : Atom tipi filtreler lpg sistemlerinde çok yaygın olarak kullanılmıyor olsa da karşınıza çıkabilecek filtre tipidir. Bu filtreler lpg sistemine dahil edilmiş giriş ve çıkış delikleri olan alüminyum gövdeye montaj edilir.

Metal kartuş tipi filtreler: Lpg sistemlerinde en çok kullanılan filtre kartuş tipi filtredir. Bu filtreni takması sökmesi çok kolaydır.

Lpg filtresi tıkanırsa ne olur?

Lpg filtresi tıkanırsa aracınızda ilk başta güç kaybı yaşayacaksınız. Bununla birlikte lpg filtresinde geçen tortular ve yabancı materyaller enjektör valfinize zarar verecektir. Tamamen tıkandığında aracınız artık lpg ile çalışmayacaktır.