Kilometre Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kilometre Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Yeni nesil teknoloji ile donatılan araçlarda kilometre durumu daha farklı gözükürken, eski araçlar da daha farklı bir sistemde gözükmektedir. Kilometre sensörü diğer bir adı ile hız sensörü araç için hız durumunu kontrol eden bir sistemdir. Aracınızda ne kadar hız yaptığınız, kilometre sensöründe olan arızalar gibi birçok durum söz konusu olabilir. Bu nedenle araç kapsamında kilometre sensörü bağlamında gerekli bilgileri bilmeniz, arızalanma durumlarında sizlere yardımcı olacaktır. Sizler için kilometre sensörü hakkında tüm bilgileri içeren bir rehber hazırlayarak, sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Kilometre Sensörü Nedir Ne İşe Yarar?

Kilometre sensörü diğer bir adı ile hız sensörü genel olarak bilinen bir etmendir. Ancak yalnızca dışarıdan görülmekte ve olası durumlarda neler yapılacağı tam olarak bilinmemektedir. Peki, kilometre sensörü nedir diyorsanız çalışma mekanizması ve sunduğu hizmet nedir sizler için açıklıyoruz. Kilometre sensörü, aracın sürüş sırasında yaptığı hız ve kilometre bilgisini gösterge panelinde göstermektedir. Bu sayede sürücüler, bulundukları sürüş seyrinde kaç kilometre yaptıklarını ve hızlarını görebilirler. Araçlarınızda oluşabilecek her arıza durumu için bilgi sahibi olmanız önemlidir. Özellikle araç sizi arıza durumlarında uyarmaktadır. Ancak göz ardı edilen arıza uyarı lambaları sorunun başlarında sizi uyarır. Zaman içerisinde bu sorun büyür ve sizleri daha büyük kilometre sensörü arızası sorunlarına doğru yönlendirecektir.

Eski tip araçlar da ise elektronik gösterge yerine bu tarz görünümler mekanik sistem üzerinden görünmektedir. Kilometre sensörü arızası gibi durumlarda da çalışma mekanizmasını bilmek önemlidir. Çalışma mekanizmasını bilmeniz halinde arıza durumlarında direkt olarak tespit yapabilir ve aracınızın kilometre sensörünün değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. İlk olarak aracınız mekanik mi yoksa dişli tip kilometre sensörüne sahip bunu bilmeniz önemlidir. Aracınızın çalışma mekanizması bu sistem üzerinden ilerlemektedir.

Kilometre Sensörü Nasıl Çalışır?

Araç seyir halindeyken aracın hızı her saniye ölçülmektedir. Bu ölçüm bilgisi aracın kontrol ünitesine iletilerek sürücüye gösterge bölümünde gösterilir. Aynı şekilde kilometre bilgisi de bu şekilde ölçülür ve sürücüye bildirilir. Bu bilgiler anlık olarak iletilmektedir. Km sensörü arızası bu bilgilerin yanlış iletilmesi ya da iletilmemesi gibi durumlarda kendini göstermektedir. Tempra kilometre sensörü gibi tüm sensörler 3 ünite üzerinden oluşmaktadır. Şanzıman hareketini aktarmakta olan mil, milin uç kısmında yer alan manyetik etki alanı yüksek bir mıknatıs ve diğer tarafta yer alan manyetik algılayıcı bir bütünleşmiş yer alır. Focus 1 kilometre sensörü ve diğer araçlardaki kilometre sensörlerinde mıknatıs entegre üzerinden geçtiği sırada entegre manyetik alanın etkisi ile el edilen veri aracın kilometresine gönderilmektedir. Bu sayede sürücüye kilometre ve hız bilgisi verisi ulaştırılır. Bu noktada verilerde yanlışlık olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu nokta da km sensörü arızası belirtilerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bu çalışma prensip genel olarak mekanik tip kilometre sensörü için geçelidir.

Dişli tip kilometre sensörü genel olarak eski araçlar da yer almaktadır. Bu noktada sensör ve şanzıman çıkış milinde plastik materyalden oluşan vida dişler bulunmaktadır. Şanzıman çıkış mili dönüş hareketine göre kilometre sensörüne iletilmektedir. Bu dönüş hareketleri elektrik sinyallerine dönüşerek, elektronik kontrol ünitesine gönderilmektedir. Genel olarak dişli tip kilometre sensörüne bakıldığında dönüş hızına bağlı olarak voltaj ve voltaj frekansları değişerek, hız ve kilometre hesabı yapılmaktadır. Bu noktada kilometre arızası aynı şekilde kendini göstermektedir. Kilometre sensör tipi değişse de araçlar, arıza verdikleri takdir de kendilerini stop edebilir ve yanlış bilgi verebilirler.
 

Kilometre Sensörü Nerede Bulunur?

Kilometre sensörlerinde farklı çeşitler yer almaktadır. Dişli tip ve manyetik tip olarak ikiye ayrılan bu iki farklı sensör araç durumuna göre farklı noktalarda yer almaktadır. Megane 1 kilometre sensörü nerede bulunur gibi sorularda aracın önden çekişli ya da arkadan itişli olarak hangi kategoride yer aldığı bilinmesi gerekmektedir. Diş tipli kilometre sensörü, önden çekişli araçlar da vites kutusu içerisinde diferansiyelin olduğu bölgede yer almaktadır. Arkadan itişli araçlarda ise kilometre sensörü vites kutusunun çıkış milinde yer almaktadır. Kilometre sensörü arızasında bu bilgiler oldukça önemlidir. Değişim işlemlerinde araçların durumuna göre değişim işlemleri yapılacaktır. Dişli tip kilometre sensörü eski araçlar da daha fazla kullanılmaktadır. Yeni nesil teknoloji ile üretilmiş olan araçlar da ise mekanik tipli kilometre sensörü yer alır.
 

Kilometre Sensörü Arıza Belirtileri

Araçlar yeni donanımları itibari ile arızaları oldukça hızlı bir şekilde sürücüye ulaştırmaktadır. Kilometre sensörü arızası da sürücüye bu şekilde donanımsal hizmetlerle ulaştırılır. Araçlar da artık her soruna karşı bir ikaz lambası bulunmaktadır. Arıza konusunda bu ikaz lambalarını göz ardı etmek doğru değildir. Kontrollerinizi sağlamak ve aracınızda güvenli bir sürüş yapmanız için dikkate almanız gerekecektir. Km sensörü arızasında da durum bu şekilde ilerlemektedir.

Arıza belirtilerine bakıldığında, ilk olarak araç içerisinde arıza uyarı lambası yanacaktır. Ancak bazı durumlar da arıza olsa dahi uyarı lambası yanmayabilir. Bu durumda diğer arıza belirtilerine bakmanız önemlidir. Diğer kilometre sensörü arızası için sunulan belirtilerde, araç kendi kendine gaz vermeye başlayacaktır. Bunun nedenine gelindiğinde ise araç rolente gaz ayarı için kilometre sensöründen aldığı bilgilerle eşleşememektedir. Bu durumda araç kendi kendine gaz vermeye başlar ve bir süre sonra stop edebilme noktasına gelecektir. Yeni nesil teknoloji ile donatılan araçlarda ise elektronik bir arıza söz konusu olduğunda güvenlik nedeniyle araç kendini stop edebilmektedir.

Km sensörü arızası kendini gösterdiğinde araç stop etme noktasına kadar gelecektir. Özellikle Clio 2 kilometre sensörü olan araçlar yeni nesil teknolojisi nedeniyle kendini stop edebilir. Bu güvenlik önlemlerinden biridir. Araç bir süre sonra arıza nedeniyle çekişten düşecektir. Araç içerisinde yer alan hava filtresinde bulunan hava debisi emilmiş olan havayı, egzozda bulunan lambda sensörü aracın yaktığı yakıtı ve kilometre sensörü motor hareketlerini ölçecektir. Elde edilen bu üç veri ile araç beynin eşleştirme yapılır ve enjektörlere doğru iletim başlanır. Verilerde yanma oranı araç beyni tarafından ayarlanmaktadır. Verilerde hata bulunduğu takdirde araç çekişten düşecek ve düzensiz olarak çalışacaktır. Focus 1 kilometre sensörü gibi araçların kilometre sensörlerinde arıza bulunduğu durumda muayene de sorun çıkartacaktır.

Arıza ve Çözümleri

Sürücüler araç içerisinde tam bilgiye sahip olmakla birlikte genel bir tanı yapabilmektedirler. İlk olarak uyarı lambalarının doğru bir şekilde okunması önemlidir. Eğer araç lamba tarafından uyarı vermiyorsa bu durumda aracı genel olarak kontrol etmek gerekecektir. Km sensörü arızası durumlarında da belirtileri izlemeli ve gerekli çözümleri sağlayabilmelisiniz. Ancak aracınızda kilometre sensörü üzerinde bir arızalanma durumu söz konusu ise değişim yapmak daha doğru olacaktır. Bu sayede sürüşte güven ve emniyet sağlanacaktır. Kilometre sensörü arızası ve çözümlerine bakıldığında;

  • Aracınızın kilometre bilgisini tutmalısınız. Bu sayede aracınızın doğru bir kilometre verisi verip vermediğini kontrol ederek, arıza tespiti yapabilirsiniz.
  • Kilometre sensörü ile sunulan diğer bir veri ise hız bilgisidir. Bu noktada aracın hızının gözüküp gözükmediğini kontrol etmelisiniz.
  • Araç içerisinde hız sabitleyici sistem bulunuyorsa, bu sistemi kontrol etmelisiniz.
  • ABS fren sisteminin çalışma durumunu ve elektronik stabilite programının devreye girip aracı yönetmesi durumunu kontrol etmelisiniz.

Araçlarınız bu doğrultuda kilometre sensörü arızası verecektir. Bu nedenle aracınızı bir profesyonele götürerek, sensör değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Araç içerisinde kilometre sensörüne giden tel kırılması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Otolye bünyesinde yer alan profesyonel oto servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kilometre Sensör Değişimi Nasıl Yapılır?

Kilometre sensörünün tamirinin yapılması için ilk olarak akünün eksi kutbunda yer alan kablo sökülmesi gerekmektedir. Renault Clio kilometre sensörü değiştirme işlemi ve diğer marka modeller de değiştirme işlemi bu yollardan geçmektedir. Kabloların yerinden sökülmesinin ardından kilometre sensörü yakınında yer alan contanın sökülmesi ve kenara kaldırılması gerekmektedir. Bu işlem ardından arkada kalan kablolar yerinden sökülmeden sensörün dışarı çıkartılması gerekmektedir. Bu işlemler de kabloların hangi noktalara bağlı olduğu unutulmamalıdır. Yanlış bir kablo bağlantısı aracın daha farklı sorunlarla karşınıza çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle profesyonel bir hizmet almanız önemlidir. Clio 2 kilometre sensörü değiştirme sırasında kablolarından ayrılan sensör sökülür. Bu noktada oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Yanlış yapılan bir hata vida kırılması gibi durumlara neden olabilir. Çıkartılan sensör yerine yeni sensör yerleştirilir. Yerleştirme sırasında kablo bilgisi ve aracın herhangi bir noktasına zarar vermeme gibi durumlara dikkat edilmelidir. Araç, kilometre sensörü değiştirme işlemlerinde test yapıldıktan sonra sahibine iletilmelidir. Bu sayede aracın tekrar güvenli olup olmadığı bilinecektir. Kilometre sensörü değişim işlemi oldukça hassas yapılması gereken işlemlerden biridir. Bu nedenle her zaman bir profesyonelden yardım alınması gerekir. Eğer aracınız hakkında kilometre sensörü arızası tespiti yaptıysanız, kendiniz uğraşmamalısınız. Bu noktada aracın sensörüne zarar verebileceğiniz gibi daha büyük sorunlara yol açmasına da sebep olabilirsiniz.

Kilometre Arızası Olan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Araçların kullanım sırasında trafikte güven teşkil etmesi gerekmektedir. Bu nedenle araçların doğru bir şekilde çalışması ve arızası bulunmaması gerekmektedir. Doğru bilgi vermeyen kilometre sensörü ve hız sensörü ile muayeden geçmek imkânsızdır. Kilometre sensörü hız ve kilometre bilgisini göstermesi nedeniyle verilerin her zaman doğru bir şekilde verilmesi ve sürücünün bu veriler üzerinden sürüşe devam etmesi gerekir. Kilometre sensörü arızası ile muayeneden geçme durumu mümkün değildir. Arızalı kilometre sensörü yanlış bilgiler vermesi ya da çalışmaması nedeniyle aracın trafikte anlık stop etmesine ya da güvensiz bir ortam oluşturmasına neden olmaktadır. Bu nedenle km sensörü arızası bulunması halinde değişim yapılması gerekmektedir.