Direksiyon Açı Sensörü Nedir? Tamiri Nasıl Yapılır?

Direksiyon Açı Sensörü Nedir? Tamiri Nasıl Yapılır? 

 

Araç donanımları oldukça farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Özellikle ben aracımı tanıyorum dediğiniz anda aracınızda hiç bilmediğiniz bir sistem de karşınıza çıkabilir. Direksiyon açı sensörü de aslında bilinmesi gereken ve gerekli durumlar da ayarlarının yapılması gereken bir donanımdır. Aracınızı daha yakından tanımanız ve arızalanması gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini sizler için bu yazımızda anlattık.

Direksiyon Açı Sensörü Nedir?

Araç içi birçok farklı donanım ve parça işlevi bulunmaktadır. Bu parçalar araçların doğru bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu parçalardan biri de direksiyon açı sensörüdür. Direksiyon açı sensörü bir bakıma denge kontrol sistemi olarak da bilinmektedir. Araç kullanımı sırasında direksiyon ile lastikler arasında kurulması gereken denge sistemini sağlamaktadır. Daha genel bir tanım yapılması gerekirse, lastiklerin konum ve dönüş hızları hakkında gerekli olan hassas ölçümlerin alınmasını sağlamaktadır. Diğer bir yandan bakıldığında ise aracın ne yapması gerektiğini, sürücünün araç üzerindeki kontrolünü ve aracın kontrolünün sağlanması için ABS kontrol ünitesi üzerinde nasıl düzenlemeler yapılması gerektiğini gösteren farklı göstergeler ile birlikte çalışmaktadır. Bu göstergeler ivmeölçer, tekerlek hızı ve yalpalama sensörlerdir. Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu da bu noktada önemli bir durumdur. Sıfırlama işlemleri ve kalibrasyon ile aracın doğru bir şekilde sürüş yapma imkanını elde edebilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Direksiyon sistemlerinde açı sensörü iki farklı şekilde karışınıza çıkabilmektedir. Analog ve dijital sistemler araç marka modeline göre kendini göstermektedir. Yeni nesil teknoloji ile üretilmiş olan araçların birçoğu dijital direksiyon açı sensörü kullanımı yapmaktadır. Daha donanımlı olmasının yanı sıra kontrol işlemi de oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Analog sensörlere bakıldığında ise 5 volt şasi topraklaması ve sinyal çıkış hattı ile birlikte çalışmaktadır. Bu sistemde lastiklerin tam tur olarak dönmesi halinde 0 ile 5 volt arasında bir sinyal üretimi meydana gelmektedir. Oluşan gerilim farklı ile açı ve dönüş hızı belirleme işlemi de yapılmaktadır. Sistemler her zaman doğru bir şekilde çalışmayabilir. Bu noktada direksiyon açı sensörü neden bozulur konusuna da değinmek ve iyi bir şekilde bilgi almak gerekmektedir.

Dijital sensörlere bakıldığında tekerlek açısı ve dönüş yönüne göre tüm verilerin ölçümü için LED ışıklar kullanılmaktadır. Direksiyon açı sensörü sistem içerisinde araç seyir halindeyken bir sorun hissettiği takdirde, aracın kontrol edilebilmesi için denge kontrol sistemini devreye almaktadır. Direksiyon açı sensörü neden bozulur konusunda da arıza durumlarını kontrol ederek, aracınızın yapısını iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Direksiyon açı sensörü basit bir yapı değildir. Bu nedenle detaylı araştırılması önemlidir.

 

Direksiyon Açı Sensörü Arızası

Araçlar arıza göstermesi halinde uyarı ışığı vererek kendini göstermektedir. Eski tip araçlarda bu sistem her parça için etkili bir şekilde çalışmasa da yeni nesil teknoloji ile donanmış araçlarda bu durum daha farklıdır. Araçlar kendilerini ve sürücüleri korumak adına uyarı ışığı vermektedir. Direksiyon açı sensörü arızası nasıl anlaşılır denildiğinde de uyarı ışığına bakmak ilk önceliğiniz olması gerekmektedir.

Uyarı ışığı, direksiyon açı sensörü arızalanması ile birlikte kontrol paneli içerisinde sistemin devre dışı bırakıldığını gösteren bir mesaj ile yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda aracın denge sisteminin doğru çalışmaması seyir halinde bir sorun oluşturacaktır. Aracınızı en yakın servise götürmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Uyarı ışığını çoğunlukla çekiş kontrol ışığı ile görmek mümkünken motor kontrol etme ışığı da bu noktada yanıp sönebilir.

Direksiyon açı sensörü arızalanması nasıl anlaşılır sorusuna yalnızca uyarı ışığı ile yanıt vermek doğru bir durum değildir. Aynı zamanda direksiyon simidinin çekmesi de bu noktada bir uyarı sistemi olarak çalışmaktadır. Direksiyon açı sensörü arızalanması halinde ya da yanlış ayarlanması halinde motor kontrol ünitesi yanlış bir bilgi alır. Bu durumda da aracın denge sistemi farklı bir şekilde çalışarak, tehlikeli bir durum ortaya çıkartır. Direksiyon simidinin gevşek olması ya da olması gerektiği gibi tepki vermemesi halinde arızalanma meydana geldiği anlaşılabilmektedir.

 

Direksiyon Açı Sensörü Neden Bozulur?

Sensör arızalanmalarında birçok farklı neden ortaya çıkartılabilmektedir. Bu nedenle kullanım bazlı olması ile birlikte direkt olarak sistemden de kaynaklı olabilmektedir. Direksiyon açı sensörü neden bozulur sorusuna gelindiğinde ise kullanım bazlı olması ön plana çıkmaktadır. Zaman içerisinde yapılar yıpranır, açıkta olan sensörler de kir ve toz gibi birikimler olabilir, bağlantı soketlerinde temassızlık meydana gelebilir, kablo bağlantıları kopabilir ya da motor kontrol ünitesinden yeterli bir şekilde basınç elde edilmeyebilir.

Direksiyon açı sensörü arızalanması durumunda birçok faktör etkili olabilmektedir. Bu faktörlerin ortaya çıkmaması için genel olarak bakım ve temizlik işlemlerini her zaman aksatmadan yapmanız ve aracınıza iyi bir şekilde bakmanız gerekmektedir. Direksiyon açı sensörü zaman zaman doğru bir şekilde de çalışmayabilir. Bu durumda direkt olarak arızalanmasını düşünmeden direksiyon açı sensörü kalibrasyonu işlemlerini düşünmeniz gerekmektedir.

Arızalanma durumlarında araçlarınızı hızlı bir şekilde servise götürmeniz her zaman en doğrusu olacaktır. Aracınızın etkili kullanımının bozulması haricinde denge sistemi de hasar görecektir. Direksiyon açı sensörü neden bozulur konusu dahilindeki arızalanmalar haricinde kalibrasyon işlemleri için de servis hizmeti alabilirsiniz. Bu durumlar da Otolye sizler için gerekli hizmetleri en üstün şekilde sağlamaktadır. Servis ihtiyacınızın olması halinde aracınızı sistemimizde kayıtlı olan adresinize en yakın oto servise götürebilirsiniz. Aynı zaman da oto servislerimizi arayarak hizmet bedeli hakkında bilgi alma imkânınız da bulunmaktadır.

 

Direksiyon Açı Sensörü Sıfırlama 

Direksiyon açı sensörü zaman içerisinde kalibrasyon olarak bozulabilir. Aynı zamanda sizlere kullanımda da zorluk çıkartabilir. Bu nedenle direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yapılması gerekmektedir. Bu işlem için gerekli prosedürler bulunmaktadır. Üretici ve modeller arasında farklılıklar olması nedeniyle 3 farklı sistem ile direksiyon açı sensörü sıfırlama işlemi yapılabilmektedir.

Kendi kendine kalibrasyon yapma: Yeni nesil araçların bazılarında direksiyon simidinin kilit konumundan orta konuma getirilmesi ve anahtarın çevrilmesi ile kendi kendine kalibre işlemi yapılması sağlanabilmektedir. Direksiyon açı sensörü kalibrasyon işleminde bu durum en basit şekilde sıfırlama yapma yöntemlerinden biridir. Ancak her araç için bu sistem kullanılamamaktadır. Kalibrasyonun başlatılabilmesi için belirli komutların uygulanması gerekebilmektedir.

Test sürüşü yapma: Yeni üretim olan araçların birkaçı daha gelişmiş tekerlek yapısına sahiptir. Bu araçlar da otomatik bir kalibrasyon yapılması söz konusu olabilmektedir. Araç düz bir çizgi üzerinde belirli bir süre sürülmesi halinde direksiyon açı sensörü otomatik olarak sıfırlanabilir. Araç seyir halinde yapılacaksa da oldukça kolay bir işlemdir yalnızca birkaç saniye de yapabilirsiniz.

Arıza tespit cihazıyla sıfırlama: Gelişmiş sistem haricinde araçlar için farklı çalışmalar yapılması gerekebilmektedir. Bu tip araçlar için arıza tespit cihazı kullanılması gerekmektedir. Direksiyon açı sensörü kalibrasyon işlemi bazı araçlar içerisinde yerleşik bir sistem ile de gelmektedir.

Kalibrasyon işlemini kendiniz yapmak istediğiniz de gerekli kurallara uyamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle kalibrasyon işleminin tamamen düz bir zeminde yapılması önerilmektedir. Aksi takdir de denge merkezi tam olarak ayarlanmaz ve zaman içerisinde arızalanmalar meydana gelebilir. Direksiyon açı sensörü bu nedenle önemlidir. Aracınızın arızalanması durumlarında bir parçanın diğer parçaları da etkileyebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle arızalanma durumlarında sıfırlama işlemi her zaman işe yaramayabilir. Bir profesyonelden yardım almanız ve aracınızı tamir ettirmeniz bu noktada önemlidir. İşlemlerinizi her zaman Otolye bünyesinde yer alan oto servisler aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem profesyonel bir ekip ile çalışmış olursunuz hem de işlemin sürecini yakından takip edebilirsiniz. Otolye Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak sizlere tüm hizmetleri bir arada ve en iyi şekilde sunmak için çalışmaktadır.

 

Direksiyon Açı Sensörü Tamiri

Direksiyon açı sensörü arızalanması halinde yapılacak çok farklı işlemler bulunmamaktadır. Bu nedenle arıza durumlarında direksiyon açı sensörünün değişmesi gerekmektedir. Arızayı fark etmeniz halinde direkt olarak yetkili servise ya da bir oto servise gitmeniz önerilmektedir. Bu durumda aracınızı kullanmaya devam etmeniz araç ve sürücü sağlığı için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Ancak direksiyon açı sensörü tamiri söz konusu değildir. Sistemimizde kayıtlı olan oto servislerimizi tercih etmeniz halinde sizler için profesyonel bir hizmet sunacaktır. Aynı zamanda Otolye bünyesinde aracınızın marka modeli ile uyumlu olan direksiyon açı sensörünü orijinal bir şekilde bulabilirsiniz. Aracınızın sizler için ne kadar önemli olduğunu biliyor ve onlar için en iyisini istiyoruz. Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak tüm orijinal yedek parçalar ile doğrudan hizmetinizdeyiz. Sitemizden bizlere ulaşabileceğiniz gibi diğer iletişim araçlarından da bizlere ulaşabilirsiniz.

Otolye yalnızca hizmet veren bir kurum değildir. Araçlarınız için en iyisini istemektedir. Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak sizlere yedek parça konusunda bayi bayi gezmemenize gerek kalmadan tüm parçaları bir arada sunmaktadır. Bu parçaların alımlarında direkt olarak Otolye tarafından sizlere gönderim sağlanır. Araya herhangi bir farklı firma ya da bayi girmemektedir. Sizler için sunduğumuz tüm hizmetlerde iş etiği ve hizmet kalitesi doğrultusunda bir iş süreci yönetmekteyiz. Alım ve gönderim süreci içerisinde her zaman müşteri memnuniyeti doğrultusunda bir çalışma süreci yönetmekteyiz. Sorularınız ve sorunlarınızda bu noktada bizler için oldukça önemlidir. Sizlerin araç durumları ile ilgili aklınıza takılan sorularınıza ve yaşadığınız sorunlarınıza da cevap vermekteyiz. Olası bir sorun, soru ya da şikâyet için bizleri iletişim hattımızdan arayabilirsiniz.