Araçlarda Motor Yağ Değişiminin Önemi

Motorun randımanlı çalışması, motor sistemlerinin de eksiksiz çalışmasına bağlıdır. Motorun sessiz ve sarsıntısız çalışmasını sağlayan, hareketli motor parçalarının temizliğini yapan, en önemlisi aşınmaları önleyen sistem yağlama sistemidir. Bu bakımdan yağlama sisteminin güvenli sürüş açısından önemi büyüktür. Sürücüler zaman içerisinde belirli periyodlarda bunu kontrol etmelidirler. Aracımızı park ettiğimiz yerden çekip, altını kontrol ediyor ve yağ eksiltip eksiltmediğini motordan yağ sızıp sızmadığını kontrol ediyoruz. Fakat bir çok uzman, bu konuyla alakalı değişik görüşler söylerler, yani, biz yağımızı ve yağ filtremizi belirli aralıklarda değiştirmeliyiz.

Motor Yağının ömrünü belirleyen kriterler nelerdir ?

Öncelikle yönetim şeklidir sentetik olup olmadığı. Yani tam sentetik, ya da yarı sentetik olup olmadığı yağımızın ömrünü belirler. Tam sentetik yağlar daha uzun ömürlüdür. Ancak fiyat olarak da diğer yağlara göre daha pahalıdır. Yine yağımızın ömrünü belirleyen faktörlerden bir tanesi, aracın nerede kullanıldığıdır. Tozlu ortamda kullanılan motorlar da daha çok incelme söz konusu olur, pislik filtreyi tıkar ve daha kısa sürede yağını değiştirmek zorunda kalırız. Tabii gelişen otomotiv teknolojisi yağ üretim teknolojisinde geliştirilmiştir. Eski söyleme göre 3 kilometrede bir yağ değişimi eskilerde kalmıştır. Şimdi daha kaliteli ve daha uzun süreli yağlar yeni nesil yağ olarak kullanılmaktadır.

Yağın süresini ve ömrünü belirleyen kriterlerden bir tanesi iklimdir. O bakımdan araç kataloglarında belirlenen sürelere ve çok aldanmamak gerekiyor. Ülkemizde değişik mevsim sıcaklıkları yaşanmaktadır, sıcak bir bölgedeki yağ değişim süresi ile daha soğuk bölgedeki bir yağ değişim süresi farklıdır. Aracınızın yağ ömrünü gene ilgilendiren konulardan bir tanesi kullandığımız yakıttır. LPG, benzinli araca göre, yanma ısısı daha fazla olduğundan yağı daha çabuk incelenecektir, bu sebepten benzinli bir araçla 5 bin kilometrede değiştirilmesi gereken motor yağı, LPG li bir araçta 3500-4000 kilometrede değiştirilmesi gerekir.

iş böyle olunca hayati bir önem taşıyan yağlama sistemi ile alakalı sürücüler yağ panosunda kırmızı Lambayı gördükleri zaman hemen stop etmelidirler, yani yağlama sisteminin eksikliği Çok ciddidir.

Yağlama sistemimizi nasıl kontrol etmeliyiz ?

Beta Özel Servis olarak 1000 kilometrelik süreçler içerisinde bizzat yağ çubuğundan kontrol edilmesi taraftarıyız, aracımızın yağ çubuğunu çekeceğiz yalnız bunu düz bir zeminde yapmaya çalışın, araç çalışır vaziyette 4-6 dakika bekleyeceğiz yağ kartele süzülecek. Yağ çubuğunu çekip herhangi bir döküntü yapmayacak bir malzeme ile yağ çubuğunu sileceğiz akabinde çubuğu tekrar soktuktan sonra yağ çubuğu muzun üzerindeki minimum ve maksimum ifade eden iki çizginin arasında olmasına dikkat ediyoruz. Yağın ilk konduğu yoğunluğu elleriyle kontrol ederse iyi olur. Çünkü daha sonra bu yaptığımız kontroller de yağımızı iki parmak arasına alıp yağın yoğunluğunu ve aynı zamanda rengindeki değişikliği, bakarak yağın değişme zamanı gelip gelmediğini alakalı bu konu bize bir fikir vermiş olur.

Unutmayın güvenli bir sürüş için aracın sistemlerinin eksiksiz çalışması çok önemlidir İyi Sürüşler